• Mateusz Bartosik

"No to ile PeDeków, Bajarzu?"

Zaktualizowano: 30 sie 2021

Zdaniem z tytułu notki kończyła się każda sesja u prapoczątków mojego mistrzowania. Nie słyszałem wtedy żadnego: "Świetna sesja, dzięki". Tym bardziej nie usłyszałem wtedy: "Ciekawe, co będzie dalej - czekam na kolejną". Chodziło tylko o to, by nieszczęsne Punkty Doświadczenia dostać i wydać na rozwój swojego Tamagotchi - jak pisał Ignacy Trzewiczek w almanachu "Graj z Głową".

Dawne dzieje

Minęło 20 lat. Dziś moi gracze dość często zupełnie zapominają zapytać o PeDeki, a za to zdarza się już, że po sesji przeżywają ją i dyskutują o tym, co się działo. Ba, zdarza im się pisać wielkie elaboraty z informacją zwrotną, a nawet dyskutować o tym, co dalej. To cieszy i daje motywację.


Mógłbym nazwać bloga inspirując się czymś, co jest mi teraz bliższe. Świetną nazwę ma chociażby Finding the Narrative - podcast poświęcony systemowi Genesys. Pozostawiłem jednak starą nazwę (tak , prowadziłem już kiedyś bloga), ponieważ to zdanie przypomina mi o moich początkach. O tym, jak długą drogę przeszedłem od tamtego czasu. O tym, że z biegiem lat ugruntowałem w sobie pogląd, że erpegi mogą być o czymś innym niż EXP za pokonanie potwora. Mogą opowiadać wspaniałą historię godną Oscara - opowiadaną wspólnie przez MG, graczy i mechanikę systemu.


Nowa przygoda czeka

Zmieniły się gry. Zmieniła się moja drużyna. Zmieniłem się ja. Od 2 lat przeżywam prawdziwy renesans gier fabularnych. Nie gram już w połatanego przez siebie Wiedźmina: Grę Wyobraźni, którego nie chciałem opuścić przez 17 lat. Gram teraz w Genesys, Forbidden Lands, Ostrza w Mroku. Niektórzy moi gracze oczekują innych rzeczy - nie tylko dobrej narracji i fabuły, ale też tzw. player's agency lub swobody sandboksa.


Sporo się nauczyłem - zdobyłem niemało ekspa i zainwestowałem go w lepsze erpegi. A konkretniej - w opowiedzenie erpegami lepszych historii.


Chętnie się tym z Wami podzielę - swoimi błędami z przeszłości i naukami, jakie z nich wyniosłem. Otwieramy razem z Wojtkiem nowy rozdział: bloga, podcast, a może nawet vloga o tym, jak opowiedzieć lepsze historie na naszych sesjach.


Do zobaczenia na szlaku!65 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie